Összességében véve az Egyesült Államokat ugyan az őslénykutatók paradicsomának nevezhetjük, de néhány országrész esetében csak ritkán hallhatunk híreket újonnan felfedezett dinoszauruszokról. Nem csoda hát, ha nagy volt az öröm a paleontológusok körében, mikor egy korábban ismeretlen fajukról tehettek bejelentést Arizona délkeleti részén.
Bár a Crittendenceratops krzyzanowskii neve körülményesen ejthető ki, mégis beszédes: míg a nemzetségre utaló kifejezés a fosszíliákat magukban rejtő kőzetrétegekre, egész pontosan a Fort Crittenden-formációra enged következtetni, addig a faji megjelölés a kövületekre rábukkanó Stan Krzyzanowski számára állít örök emléket. Tucson városának közelében, még az 1990-es években bukkantak rá a megkövesedett maradványokra, melyek egészen a közelmúltig Albuquerque természettudományi múzeumának egyik raktárában pihentek.
▲ A Crittendenceratops krzyzanowskii gallérjának töredékei (fénykép forrása: Dr. Sebastian Dalman & társai)
A szegényes leletanyag tükrében a tudósok egyelőre csupán becslésekre hagyatkozhatnak a tülkös dinoszaurusz méreteit illetően: orrától a farka végéig körülbelül 3,5 méter hosszú lehetett, ehhez legfeljebb 750 kilogrammos súly társulhatott. A Triceratops távoli rokona fenyvesektől és pálmáktól tarkított vidéken tengette mindennapjait hozzávetőlegesen 73 millió éve, a késő kréta idején. Teknősökkel, aligátorokkal, valamint kacsacsőrű hadroszauruszokkal osztotta meg életterét, a környék csúcsragadozóinak a félelmetes tyrannoszauruszok számítottak. A szakértők elmondása alapján az őslény a Centrosaurinae alcsaládba tartozott, emellett a Nasutoceratopsini klád képviselőjeként tarthatjuk nyilván.
▲ Sergey Krasovskiy illusztrációja a Crittendenceratops krzyzanowskiiról
Az esetről Dr. Sebastian Dalman kollégái közreműködésével állított össze tanulmányt, amit a múzeum hivatalos folyóirata, a New Mexico Museum of Natural History & Science Bulletin publikált az elmúlt hetekben.
A cikk eredetileg 2019. február 06-án jelent meg.
A szöveg forrásai:
Sergey Krasovskiy DeviantArt-profilja