A Magyar Természettudományi Múzeum immár tízéves vándorkiállítása, a Jégkorszak ezúttal Szabolcs-Szatmár-Bereg megye székhelyére érkezett. A kutatókban már régóta érlelődött az ötlet megvalósítása. Hogy miért? Kérdésemre az egyik szakmai szervező, Gasparik Mihály válaszolt: „Egy – mert van hozzá sok szép és érdekes kiállítható tárgy a múzeum gyűjteményeiben. Kettő – mert Magyarország egyfajta tudományos nagyhatalomnak mondható a jégkorszaki kutatások és a jégkorszaki leletek szempontjából. Három – mert a múzeumban több kollégának is a jégkorszak a kutatási területe. Négy – mert divatos és közkedvelt téma lett a jégkorszak, és kissé, de csak látszólag paradox módon a jégkorszakkal együtt a globális felmelegedés is.”
A tárlat a tavaly százötvenedik születésnapját betöltött Jósa András Múzeum termeiben kapott helyet. Megnyitója épp a magyar kultúra napjára esett, melyen Rémiás Tiboron (az intézmény igazgatója) kívül Ulrich Attila (a város kulturális alpolgármestere), valamint Fűköh Levente (egyetemi magántanár, biológus, paleontológus) mondott köszöntőt.
▲ A Jósa András Múzeum (fotó forrása: FrissMédia)
▲ Többen is mondtak köszöntőt az ünnepélyes megnyitón (fénykép: Máté János)
Beszédjeiket követően az egybegyűltek izgatottan léptek be a szobákba. Elsőként néhány ragadozó csontvázát csodálhatták meg, például egy barlangi medvéét.
▲ A 2017-es esztendő ősmaradványának, egy barlangi medvének a csontváza (fotó: Fejes Ákos)
Az abszolút kedvencek minden bizonnyal a mamutborjú és a kardfogú macska másai lesznek, ugyanakkor igazi egzotikumként tarthatjuk számon a Dél-Amerikából származó, hatalmas övesállathoz tartozó páncélt, amit számos csontelemből, fáradságos munka árán állítottak össze a szakértők. Utóbbinak megvan a maga kalandos története, ennek részleteiről ide kattintva olvashatunk.
▲ Kardfogú macska (fénykép: Fejes Ákos)
▲ Az óriástatu méretes páncélja (fotó: Fejes Ákos)
A második, az előzőnél jóval tágasabb helyiségben többek között a szóban forgó periódus kialakulásának körülményeit ismerhetjük meg behatóbban, tulajdonképpen ez a terem a kiállítás kezdete. A kihelyezett táblákon olvasható információk és szemléltető videók mellett interaktív alkalmazások segítségével mélyíthetjük el a frissen szerzett vagy már eleve meglévő ismereteinket.
▲ A második szobában (fénykép forrása: FrissMédia)
▲ Interaktív program az úgynevezett megafauna ismertebb tagjairól (fotó: Fejes Ákos)
A Jósa András Múzeum gyűjteményében fellelhető, a kiállítás anyagához szervesen kapcsolódó leletanyagot először mutatták be a nagyközönségnek.
▲ Jégkorszaki állatok maradványai a múzeum gyűjteményéből (fénykép: Fejes Ákos)
Az elkövetkezendő hetekben a létesítmény munkatársai múzeumpedagógiai órák, családi napok, továbbá tárlatvezetések szervezésével kívánják közelebb hozni bolygónk íratlan múltjának eme izgalmas időszakát az érdeklődők számára. A Jégkorszak március 31-ig várja a látogatókat.
A cikk eredetileg 2019. január 29-én jelent meg.
További olvasnivaló: