A fosszilis fogakon található jellegzetes anatómiai bélyegekre hivatkozva őslénykutatók egy csoportja az erszényes oroszlánok újabb faját írta le a közelmúltban.
A Lekaneleo roskellyae megkövesedett maradványaira több, mint húsz éve bukkantak rá Queensland területén, a híres Riversleigh környékén – a lelőhely 1994 óta szerepel az UNESCO Világörökségi Listáján. A kövületek néhai tulajdonosát előbb a Priscileo, majd később a Wakaleo nemzetséghez sorolták, ám az Új-Dél-Walesi Egyetem paleontológusai (név szerint Anna Gillespie, Michael Archer és Suzanne Hand) nemrég végzett kutatásuk eredményei alapján új génuszt hoztak létre számára. A kihalt húsevő alig nőhetett nagyobbra egy átlagos házimacskánál, így a Thylacoleonidae család egyik legkisebb tagja lehetett. Madarakra, kígyókra, valamint más emlősökre vadászhatott a kora miocén idején, körülbelül 23 millió évvel ezelőtt.
▲ Egy Lekaneleo roskellyae épp zsákmányát cserkészi be (Peter Schouten illusztrációja)
A Diprotodontia rendhez tartozó erszényes oroszlánok rendkívül bizarr teremtmények voltak. Növényevő elődöktől származtak, közelebbi rokonaiknak a koalák, illetve a vombatok tekinthetők. Mivel szemfogaik hiányoztak, ezért metszőfogaik módosultak, ezekkel végeztek szerencsétlenül járt áldozataikkal. Izmos végtagokkal rendelkeztek, mellső mancsuk hüvelykujjait pedig részben szembe tudták fordítani, így a tudósok úgy vélik, hogy sok időt tölthettek a fákon. Közülük kerültek ki az úgynevezett ausztrál megafauna csúcsragadozói: legismertebb képviselőjük minden bizonnyal a jaguár méreteivel vetekedő Thylacoleo carnifex.
Az esetről összeállított tanulmányt a Journal of Vertebrate Paleontology publikálta.
A cikk eredetileg 2020. május 03-án jelent meg.
A szöveg forrásai:
Peter Schouten honlapja