A kambrium faunájának tagjai sokszor minden képzeletünket felülmúlják, hozzájuk fogható lények legfeljebb a sci-fi szerzők regényeiből köszönhetnek vissza. Elhelyezésük az állatok nagy családfáján éppen ezért nem könnyű feladat, de ennél talán még nehezebb valami biztosat kijelenteni arról, vajon miként tengethették mindennapjaikat ebben a számunkra szinte elképzelhetetlen világban. Az olyan fosszíliák, amik tanúskodhatnak egykori életmódjukról, ritkaságszáma mennek, így egy ilyen felbecsülhetetlen értékű kincs megtalálása garantáltan felkelti a paleontológusok érdeklődését.
A némiképp a trilobitákra emlékeztető, de velük közeli rokonságban nem álló Fuxianhuia protensa egyike azon kevés fajoknak, melyet (kivételesen konzerválódott kövületeinek hála) jobban megismerhettünk Földünk történetének e rejtélyes időszakából. Megkövesedett maradványára legutóbb Kína déli részén, Jünnan tartomány területén bukkantak rá, ami különös meglepetéssel szolgált a kutatók számára: egy nagyobb példány mellett több kisebb pusztult el valószínűleg ugyanabban az időben. A fiatal egyedek egyszerre láthatták meg a napvilágot – erre utalhat az a tény, miszerint testük szelvényeinek száma megegyezik. Mindebből az őslénykutatók arra a következtetésre jutottak, hogy mintegy 520 millió évvel ezelőtt anya és ivadékai közös végzeten osztozhattak, így válva a szülői gondviselés valaha felfedezett legkorábbi példájává.
▲ Fotó a ritka leletről (fénykép: Tung Csing Fu és társai)
▲ Egy Fuxianhuia protensa-példány utódai körében (illusztráció: Csing San Fu)
Bár az ízeltlábúak említésekor az utódokról való gondoskodás jut legkevésbé a legtöbb ember eszébe, egy tanulmány alapján legalább tizenhárom alkalommal, egymástól függetlenül alakult ki ez a jelenség bizonyos csoportjaik körében. Néhány pók, skorpió és rákféle az előzetes megfigyelésekre alapozva féltve óvja csemetéit, ám ennél már csak jóval szélsőségesebb esetekkel találkozhatunk: akár az önfeláldozás bizarr példaképeinek is tekinthetjük azokat a nyolclábúakat, melyek a következő generáció túlélése érdekében elevenen felfalatják magukat.
▲ Nőstény skorpió utódaival a hátán (fotó: Ivan Kuzmin & Alamy)
A tudományos dolgozat a bioRxiv virtuális hasábjain került közzétételre.
A cikk eredetileg 2018. május 06-án jelent meg.
A szöveg forrásai: