Az elmúlt napokban kivételes események láncolatáról számoltak be a különböző ismeretterjesztő és hírportálok: egymás után több, nagyon fiatalon elpusztult ősemlős mumifikálódott leleteiről cikkeztek. Ezek jelentősége nem merül ki pusztán a korukban – míg valamelyikhez foghatóval már találkoztak korábban, addig egyikük a maga egyediségével kisebb szenzációnak számít.
▲ A kisfarkas múmiája (fénykép: Yukon Önkormányzata)
Az első bejelentés Szibériából, a zord Jakutföldről (hivatalos nevén: Szaha Köztársaság) érkezett. Egy helyi lakos, Pavel Efimov bukkant rá a negyedik barlangi oroszlánkölyök rendkívül jó megtartású tetemére Abiji járás területén, a Tirekhtykh folyó közelében. A tudósok a Spartak nevet adták a csöppségnek, aki alig egy hónaposan pusztulhatott el. A szakértők elmondása alapján egy másik kisoroszlán, Borisz testvére lehetett, őt a múlt évben találták meg ugyanazon térségben, néhány méterrel arrébb. Dr. Albert Protopopov a jelentések alapján már a faj feltámasztását és klónozását is kilátásba helyezte.
▲ Spartak bemutatása a nagyközönség előtt
Mindeközben a kanadai Yukon rögtön két fejlemény kapcsán hallatott magáról. Tony Beets, a Discovery által vetített sorozat, az Aranyláz Alaszkában (eredeti címén: Gold Rush) sztárja 2016 júniusában fedezte fel egy rénszarvasborjú részleges maradványát Dawson City környékén – csupán a test elülső része őrződött meg az utókor számára, melynek korát legalább 50 ezer évesre becsülik.
▲ A fiatal rénszarvas teteme (fénykép: Kanadai Értékőrző Intézet)
2016 júliusában máris következett az igazi szenzáció: egy másik aranybányász révén előkerült a világ első mumifikálódott farkaskölyke, ami szintén körülbelül félszázezer éve, hozzávetőlegesen 8 hetesen múlhatott ki. A fej, a farok, a tappancsok, sőt, helyenként még a szőrzet és a bőr is elképesztő részletességükben maradtak fenn.
▲ Az elsőként felfedezett, több tízezer éves farkaskölyök-múmia (fotó: Kanadai Értékőrző Intézet)
▲ A mumifikálódott farkaskölyök fejéről készített közeli felvétel (fénykép: Kanadai Értékőrző Intézet)
A fiatal rénszarvas és farkas múmiáit az érdeklődők rövid ideig a Dänojà Zho Kulturális Központ időszaki kiállításán csodálhatják meg.
A cikk eredetileg 2018. szeptember 18-án jelent meg.
A szöveg forrásai: