A Kőzetek Naplója

Leguánszerű őshüllő lakta az antarktiszi erdőségeket

2021. május 31. - Fejes Valentin

A Déli-sarkvidék manapság kietlen, szinte élettelen térség, ám mintegy 250 millió évvel ezelőtt, a földtörténeti középkor hajnalán buja, folyók szabdalta erdőségek foglalták el a barátságtalan vidék helyét. Egy, a Journal of Vertebrate Paleontology virtuális hasábjain publikált tanulmány az ősi rengetegek újonnan leírt tagjáról számolt be.

antaktiszi_oshullo_fb.jpg

Dr. Brandon Peecook, a Field Museum munkatársa vezette 2010–2011-ben azt az expedíciót, melynek során rengeteg fosszíliára bukkantak a Transzantarktiszi-hegység lábainál. A gazdag leletanyagban többek között az Antarctanax shackletoni részleges csontvázát is megtalálhatjuk – a paleontológusok a névadással a brit sarkkutató, Ernest Shackleton munkássága előtt kívántak tisztelegni.

dr_brandon_peecook_roger_smith.jpg

Dr. Brandon Peecook a kövületeket rejtő dobozok előtt pózol (fénykép: Roger Smith)

Bár az állat megjelenésében leginkább a leguánokra hasonlíthatott, valójában az Archosauromorpha klád tagjaként tarthatjuk számon. A legfeljebb másfél méteres őshüllő a szakértők elmondása alapján nem lehetett túl válogatós, valószínűleg kisebb kétéltűeket vagy ízeltlábúakat zsákmányolhatott.

antarktiszi_eletkep_a_kora_triasz_idejebol_adrienne_stroup.jpg

Antarktiszi életkép a kora triász idejéből – az előtérben az Antarctanax épp egy rovart cserkészik be (Adrienne Stroup illusztrációja)

A felfedezés ismét megerősítette a kutatók azon elképzelését, miszerint a hozzávetőlegesen 252 millió évvel ezelőtt, a perm és triász határán bekövetkezett Nagy Kihalást követően gyorsan visszatért minden a régi kerékvágásba, bolygónkat hamar benépesítették az élőlények különböző csoportjainak képviselői.

A cikk eredetileg 2019. június 24-én jelent meg.

a_kozetek_naploja_kicsi_ammonitesz_75.png

A szöveg forrásai:

a_kozetek_naploja_tamogato_trilobita_100.png

A bejegyzés trackback címe:

https://akozeteknaploja.blog.hu/api/trackback/id/tr616423986

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása