Brian Hebert az Új-Skóciához tartozó Cape Breton-szigeten tett látogatása során kivételes fosszíliára akadt: az amatőr kövületvadász a Dendromaia unamakiensis háromdimenziós formájában fennmaradt részleges csontvázára bukkant 2017-ben. A váratlan felfedezést kisvártatva újabb meglepetés követte.
A gyíkszerű teremtmény a Varanopidae család korábban ismeretlen képviselőjének számított, megkövesedett maradványait Hillary Maddin professzor vette górcső alá tanítványa, Arjan Mann társaságában az ottawai Carleton Egyetem egyik laborjában. A szakértők a kifejlett egyed bal combcsontja mellett egy kisebb példányhoz tartozó koponyára lettek figyelmesek – a kutatók bevallása alapján szülő és gyermeke pusztulhatott el a fatörzsbe vájt odúban hozzávetőlegesen 305 millió évvel ezelőtt. A szorosan egymáshoz bújt őslények végzetét annak idején valószínűleg egy heves viharral járó, hirtelen jött áradás okozhatta.
▲ A Dendromaia unamakiensis párját ritkító fosszíliája (fotó: Hillary Maddin & társai)
▲ A fiatal példány maradványai (kép forrása: Hillary Maddin & társai)
Ha feltételezésük valóban helytállónak bizonyul, akkor a féltő gondoskodás kialakulásának gyökerei a hüllőket, a madarakat, illetve az emlősöket egyaránt magába foglaló magzatburkosok (Amniota klád) körében egészen a késő karbon idejéig nyúlhatnak vissza. Eva Hoffman, az Amerikai Természettudományi Múzeum munkatársa azonban óva intette kollégáit az efféle elhamarkodott következtetések levonásától, mivel mint elmondta, pusztán a méretbeli különbségek nem szolgálhatnak kielégítő magyarázattal a különös esetre. Véleménye szerint azt a lehetőséget sem zárhatjuk ki teljesen, hogy az égszakadás elől menekülő állatok ugyanabban az üregben leltek menedékre, ám a helyszűke miatt kerültek abba a helyzetbe, ahogy később megtalálták őket.
▲ Henry Sharpe illusztrációja a feltételezett Dendromaia-szülőről és kölykéről
A tudósok vizsgálatának további eredményeiről a Nature Ecology & Evolution által közzétett tanulmányban olvashatunk részletesebben.
A cikk eredetileg 2020. január 13-án jelent meg.
A szöveg forrásai:
- a Sci-News.com híradása
- Katherine J. Wu írása a Smithsonian Magazine honlapján
- összefoglaló a National Geographic weboldalán
Henry Sharpe DeviantArt-profilja