Korábban ismeretlen dromaeoszaurusz (vagy ahogy az 1993-ban debütált, Steven Spielberg rendező nevével fémjelzett Jurassic Park óta gyakran emlegetik őket: raptor) kövületeire bukkantak Új-Mexikó területén. A kutatók felfedezésükről a Scientific Reports által publikált tanulmányukban számoltak be.
A Dineobellator notohesperus maradványait egy 2008-ban szervezett expedíció során találták meg, a fosszíliákat az úgynevezett Ojo Alamo-formációhoz tartozó kőzetek börtönözték magukba. Bár a leletanyag (melyet Dr. Steven Jasinski, a Pennsylvaniai Egyetem paleontológusa vett alaposabban szemügyre csapatával) eléggé szegényes, a tudósok számára rengeteg dolgot árult el a hozzávetőlegesen 70 millió évvel ezelőtt élt őslényről.
▲ A Dineobellator notohesperus szegényes leletanyaga (kép forrása: Dr. Steven Jasinski & társai)
Singcsontján (ulna) a szakértők tollszárcsomókra lettek figyelmesek, így a körülbelül két méter hosszú állat testét tollak boríthatták. A törött, ám később összeforrt bordák, illetve a sérült karmok az egyedek közötti kemény összecsapásokról tanúskodhatnak. A kihalt ragadozó hatalmas szauropodák (Alamosaurus), tülkös dinók (Ojoceratops), kacsacsőrű hadroszauruszok, valamint korai madarak, teknősök és krokodilok szomszédságában tengette mindennapjait.
▲ Egy kisebb falkányi Dineobellator (Sergey Krasovskiy illusztrációja)
A Dineobellatort a Velociraptorinae alcsalád tagjaként tartják nyilván – az Ázsiából eredő csoport korai képviselői valamikor a késő kréta idején, nem sokkal a dinoszauruszok uralmának véget vető kataklizma előtt vethették meg lábukat új otthonuk földjén.
A cikk eredetileg 2020. május 18-án jelent meg.
A szöveg forrásai:
- a ScienceAlert bejegyzése
- a Sciency Thoughts összefoglalója
- Brian Handwerk írása a Smithsonian Magazine honlapján
Sergey Krasovskiy DeviantArt-profilja