Első alkalommal kerültek elő hosszúnyakú dinoszaurusz kövületei Ecuador területéről. A párját ritkító felfedezésről a Cretaceous Research által közzétett tanulmányban olvashatunk.
A Yamanasaurus lojaensis megkövesedett maradványaira az ország déli részén elterülő Loja tartományban bukkant rá egy helyi földműves. A fosszíliákat az úgynevezett Río Playas-formációhoz tartozó, nagyjából 85 millió éves, a felső krétából származó kőzetek rejtették magukban. A szegényes leletanyagot (ami többek között néhány csigolyát, valamint végtagcsontok töredékeit tartalmazza) Sebastián Apesteguía őslénykutató kezdte tüzetesebben vizsgálni 2018 augusztusában.
▲ Az ecuadori hosszúnyakú dinoszaurusz csontvázának rekonstrukciója (kép forrása: Sebastián Apesteguía & társai)
A tudósok becslése szerint az állat hossza nem haladhatta meg a hat métert. A bolygónkon valaha élt leghatalmasabb szárazföldi teremtmények, a titanoszauruszok képviselője volt, közeli rokonságban állt az Argentínából, illetve Uruguay földjéről ismert Neuquensaurus australisszal. Rokonaihoz hasonlóan kisebb-nagyobb csontlemezek (idegen nevükön: oszteodermák) ágyazódhattak bőrébe, melyek hatékony védelmet nyújthattak a ragadozók támadásaival szemben.
▲ Jorge Antonio González illusztrációja a Yamanasaurusról
A paleontológusok reménykednek abban, hogy sok hasonló hírről számolhatnak majd be a közeljövőben, ám a kövületekkel folytatott feketekereskedelem alaposan megnehezíti a munkájukat.
A cikk eredetileg 2020. január 15-én jelent meg.
A szöveg forrása: