Első ízben találtak közvetlen bizonyítékokat a phytoszauruszok egykori jelenlétére Dél-Afrika területén. Mint az mára bebizonyosodott, ezek a krokodilszerű őshüllők valaha még elterjedtebbek voltak, mint azt korábban gondolták.
Steve Edwards a Zimbabwe északi részén elterülő Kariba-tó partját járva néhány éve különös kövületeket vett észre. A helyi idegenvezető szakértők segítségét kérte a leletanyag azonosításában: Paul M. Barrett professzor, a Londoni Természettudományi Múzeum munkatársa a felfedezéstől fellelkesülve 2017-ben és 2018-ban expedíciókat szervezett a vidékre. Az ásatások rendkívül sikeresnek bizonyultak, hiszen a nemzetközi kutatócsapat tagjai a megnyúlt állkapcsú, páncélozott testű, valamint hosszú, oldalról lapított farkú phytoszauruszok megkövesedett maradványain kívül tüdőshalak fogait, illetve a Metoposauridae családba tartozó kétéltűek fosszíliáit tárták fel munkájuk során.
▲ A Kariba-tó térségében talált phytoszaurusz-fosszíliák (kép forrása: Paul M. Barrett & társai)
A paleontológusok a késő triász idején, körülbelül 201–237 millió évvel ezelőtt élt phytoszauruszok több tucatnyi faját írták már le a világ számos pontjáról, képviselőik Észak-Amerikából, Európából, Marokkóból, Madagaszkár szigetéről, Indiából, továbbá Brazíliából egyaránt ismertek. Bár megjelenésükkel valamiféle krokodilok benyomását kelthetik a felületes szemlélőkben, mégsem álltak velük közeli rokonságban – az alaktani hasonlóságok tulajdonképpen az úgynevezett konvergens evolúciónak nevezett jelenségnek tudhatók be.
▲ Ugyan a phytoszauruszok a krokodilokra emlékeztetnek, nem számítanak közeli rokonaiknak (illusztráció forrása: Wikimedia)
Az esetről összeállított tanulmányt a Gondwana Research szakmai folyóirat tette közzé.
A cikk eredetileg 2020. szeptember 06-án jelent meg.
A szöveg forrásai: