Néhány éve, egész pontosan 2015 áprilisában felbolydult a digitális tér egyik kicsiny zuga. A Yi qiről szóló hírek adtak okot izgatottságunkra – bár a bizarr teremtmény testét tollak borították, a denevérekére emlékeztető szárnyakkal rendelkezett. Nemrég, a Nature virtuális hasábjain egy újabb, hasonló küllemű faj leírásáról tett bejelentést Dr. Min Vang és csapata.
Az Ambopteryx longibrachium a jura ideje alatt, hozzávetőlegesen 163 millió évvel ezelőtt élt a mai Kína területén. Megkövesedett maradványaira 2017-ben bukkant rá egy földműves saját birtokán az ország északkeleti részén elterülő Liaoning tartományban. A kivételes állapotában fennmaradt kövület számos dologról árulkodott az őslénykutatóknak.
▲ Az Amboteryx fosszíliája (kép forrása: Dr. Min Vang & társai)
Páratlan minőségben konzerválódott például a mellső végtag hosszú ujjai között feszülő bőrvitorla, valamint az ezt merevítő rúdszerű, porcos elem, emellett a tollazatra utaló jelek szintén jól kivehetők. Az állat táplálkozási szokásairól is tisztább képet kaphattak a paleontológusok: a gyomor tájékán talált apró csonttöredékek arról tanúskodhatnak, hogy a dinoszaurusz legalább részben húst fogyaszthatott, táplálékát néhány lenyelt kövecskével zúzhatta össze még alaposabban.
▲ Csöung Csung Tat illusztrációja a különös dinoszauruszról
A fura szerzet a 32 centiméteres hosszúságot érhette el, alatta 300 grammot mutathatott volna a mérleg. A Scansoriopterygidae család legújabb tagja önnön erejéből valószínűleg nem tudott felemelkedni, így legfeljebb siklásra lehetett képes.
▲ Így kaphatott szárnyra az Ambopteryx
A felfedezés rávilágíthatott arra, hogy a repülés képessége sokkal gyakrabban fordulhatott elő az Ambopteryx rokonságának körében, mint azt korábban gondolták. Esetük érdekes kísérlet volt a levegő meghódítására, ám ez a megoldás valamilyen oknál fogva nem állta ki az idő próbáját.
A cikk eredetileg 2019. május 13-án jelent meg.
A szöveg forrásai:
- a Sci-News.com összefoglalója
- Michael Greshko írása a National Geographic honlapján
- Riley Black (korábban Brian Switek) cikke a Smithsonian Magazine weboldalán
Csöung Csung Tat DeviantArt-profilja