A trilobiták (idehaza meghonosodott nevükön: háromkaréjú ősrákok) a földtörténeti ókor egyik legsikeresebb állatcsoportját alkották – mintegy 270 millió éven át népesítették be bolygónkat, és csak a perm-triász határán bekövetkezett Nagy Kihalás következtében tűntek le végleg az élet színpadáról. Többségük egészen apró volt, ám néhányan közülük hatalmas méreteket érhettek el.
A Redlichia rex megkövesedett maradványaira a legkisebb kontinens déli csücskénél elterülő Kenguru-sziget területén bukkantak rá a kambrium idejéből származó, hozzávetőlegesen 500 millió éves kőzetrétegekben. Fosszíliáit a University of Adelaide, valamint a University of New England munkatársai vették nemrég górcső alá.
▲ A Redlichia rex fosszíliája (fénykép: University of Adelaide)
Az őslény testének hossza elérte a harminc centimétert, amivel igazi óriásnak számított a maga idejében. Kivételes módon nem csupán a kövületté válás folyamatának rendkívül ellenálló páncél maradt fenn, hanem például a lábak, a csápok és az állat szájszerve is. A Redlichia rex a szakértők elmondása alapján a nála kisebb teremtményekkel táplálkozhatott, rá pedig a mai szemmel nézve eléggé bizarrnak tűnő Anomalocaris vadászhatott.
▲ A trilobiták újdonsült királya az aljzaton kutat eleség után (Katrina Kenny illusztrációja)
Az esetről összeállított tanulmány eredményeit a Journal of Systematic Palaeontology tette közzé.
A cikk eredetileg 2019. július 27-én jelent meg.
A szöveg forrásai: