Körülbelül 230 millió évvel ezelőtt, a triász időszakban tengethette mindennapjait a valaha élt legősibb ragadozó dinoszaurusz, melynek megkövesedett maradványait Brazíliában fedezték fel a paleontológusok.
Az ország déli részén, Rio Grande do Sul államban bukkantak rá a Gnathovorax cabreirai közel teljesen hiánytalan csontvázára. A párját ritkító kövületeket a Santa Maria-i és a São Paulo-i egyetemek munkatársai vizsgálták meg alaposabban – a különösen jó állapotban fennmaradt koponyáról CT-berendezések segítségével felvételeket készítettek, amik az őslény kiváló érzékeiről árulkodtak.
▲ A Gnathovorax különösen jó állapotban fennmaradt koponyája (fénykép forrása: Cristian Pacheco & társai)
A komputertomográfos vizsgálatok eredményeiből kiindulva a Gnathovorax egyensúlyérzéke jó, látása pedig éles volt. A viszonylag kistermetű dinoszaurusz orrától a farka végéig csupán a háromméteres hosszúságot érhette el. A Herrerasauridae család újonnan leírt képviselője fürge vadász lehetett, áldozatait a növényevő rhynchoszauruszok vagy az emlősökkel távoli rokonságban álló cynodonták közül szemelhette ki.
▲ Márcio L. Castro illusztrációja egy portyázó Gnathovoraxról
Az esetről összeállított tanulmányt a PeerJ publikálta, főszerzőként Cristian Pacheco nevét jegyzik.
A cikk eredetileg 2019. december 10-én jelent meg.
A szöveg forrásai: